Mizarų meteoritas

Druskininkų apylinkėje, Mizarų kaime yra vienas iš kelių Lietuvoje aptiktų meteoritinių kraterių, kuris išryškėjo 1969–1971 metais, padarius Druskininkų apylinkių geofizinę nuotrauką. Tada ištyrus konkrečią medžiagą, buvo pripažinta, kad prieš 500-600 milijonų metų čia įvyko kosminė katastrofa – dideliu greičiu į Žemės paviršių atsitrenkė maždaug 200 m skersmens dangaus kūnas. Tai beveik taisyklingos apvalios formos įduba, maždaug 5 km skersmens ir 230 m gylio. Jos centras yra prie Mizarų kaimo, o rytinis pakraštys – ties Meilės sala Nemune. Pagrindinė struktūros dalis yra kairiajame Nemuno krante ir tik nedidelė jos dalis siekia dešinįjį krantą ir dalį Druskininkų miesto. Iš kraterio gelmių veržiasi mineralinio vandens šaltiniai, nors ir neaišku, kokia yra kraterio svarba jų susidarymui.
    Gaila, kad krateris yra palaidotas po storu nuosėdų klodu ir pamatyti jo negalima. Tačiau, jeigu būsite Druskininkuose, nepatingėkite užsukti į Mizarų kaimelį, paklaidžioti po jo apylinkes ir galbūt pajusite, kaip giliai giliai po žeme tyliai gurgžda sudaužytos uolienos, prisimindamos tą baisią katastrofą, nuo kurios pabalo jų mineralai.

Literatūra:
Rimantas Gailius. Lietuvos meteoritiniai krateriai. Vilnius: Mokslas. 1988, p. 55-62.  
Geol.-min. K. Rimantas Gailius, geol.-min. k. Gediminas Motuza. Žvaigždžių žaizdos. Mokslas ir gyvenimas. 1977 Nr. 2, p. 7-10.

Internete:
http://www.astronomija.info/idomybes/krateriai.php