Renginiai

Vilmos Vasiliauskaitės parodos „Europos pagrobimas ir kiti sapnai…“ atidarymas

Spalio 29 d. 15.00 val. kviečiame į druskininkietės dailininkės Vilmos Vasiliauskaitės parodos „Europos pagrobimas ir kiti sapnai…“ atidarymą.

Martino Jankaus parodos „Paskutinės vasaros dienos“ atidarymas

Rugpjūčio 27 d. 15.00 val. kviečiame į Martino Jankaus parodos „Paskutinės vasaros dienos“ atidarymą.

Vidiniai Martino Jankaus peizažai

Martinas Jankus – tapytojas, jau daugelį metų kultivuojantis būtent peizažą; tačiau jo drobėse nerasime žalių lankų, virpančių rudeniškų medžių lapų, miškų ar upių – to, kas įprastai asocijuojama su peizažine tapyba. Šie peizažai – tokie, kurių motyvų tenka ieškoti, surasti ir atpažinti savyje. Tiksliau sakant, tai vidiniai gamtovaizdžiai, atspindintys emocinę būseną – o drauge turintys labai konkrečius realius prototipus. Sunkūs klampūs potėpiai formuoja vaizdą: rudas ar tamsiai vyšnines kalvas, gelsvą dangų ar tamsiai žalius kauburius. Ochra ir raudonis alsuoja pro potėpius ir dažų plotus, degdami karščiu – kaip žėruojanti ugnikalnio lava, padengta pelenais. Tamsiai rudi, rusvi, juodai raudoni, įvairių atspalvių oranžiniai, geltoni, rausvai violetiniai – tai blyškūs, tai intensyvūs plėmai – šliaužioja po paveikslų plokštumas, sukurdami tiek potėpių, tiek ir dėmių slinktis.

Martino Jankaus tapyba sunki – ne emociškai, fiziškai. Pastoziška, masyvi, paveiksluose augmenijos plotai ar žemės grumstai susilieja į tankius gumulus, regisi, matai, kaip teptukas stumdo juos po drobę. Sunkiai stumdo. Sunkus dangus, kurį retkarčiais nušviečia rausvai violetinė saulėlydžio ar saulėtekio šviesa. Sunkus reljefas, kuriame pagrindinė emocinė būsena – vienatvė, o pagrindinė melodija – tyla.

Tamsi žemė, ant kurios visa augmenija jau sudūlėjo, belaukiant žiemos, tamsūs kalnai, kuriami spalva, o ne tūriu, dangus, probėgšmais švystelintis pro tamsių medžių šešėlius, blanki taupi gruodžio šviesa – kiek visa tai realu? Tiek, kiek sugebame atpažinti. Tiek, kiek tapyti plotai atkuria mūsų viduje esančius gamtovaizdžius, kuriuos galime matyti tik mes patys. Ir vis dėl to. Martino Jankaus peizažai – asmeniški ir universalūs, nes priverčia atpažinti tą pačią tylą ir vienatvę, kurią dažnai slepiame toliausiame užkaboryje net nuo pačių savęs. Visą laiką, o ne tik paskutinėmis vasaros dienomis, nors ir jomis taip pat.

Teksto autorė menotyrininkė Jurgita Ludavičienė

Parodos „Gėlė iš atviruko“ dailininkui Rimantui Laniauskui (1937–2014) atminti“ atidarymas

Liepos 23 d. 15.00 valandą kviečiame Druskininkų miesto muziejaus galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 37) prisiminti dailininką Rimantą Laniauską ir aplankyti jo darbų parodą „Gėlė iš atviruko“ bei pasiklausyti paskaitos apie Lietuvos Išeivijos dailę. Pranešimą skaitys lektorius VDA doc., dailininkas Židrūnas Mirinavičius. Paroda veiks iki rugpjūčio 25 d.

R. Laniauskas gimė 1937 m. Kaune. 1944 m. būdamas septynerių, R. Laniauskas išvyko iš Lietuvos, apsigyveno JAV. Ten, Benediktinų gimnazijoje, baigė mokslus, šeštadieniais lankė meno mokyklą, o vėliau baigė komercinį meną ir grynąjį meną (Fine Arts)-Cooper School of Art. Rimanto Laniausko darbai buvo eksponuojami Amerikos akvarelininkų parodose Niujorke, Čikagoje, kituose Amerikos miestuose. Jo kūryba įvertinta įvairiais apdovanojimais ir diplomais, apie jį rašė Amerikos spauda. Nors tėvas ir priešinosi sūnaus mokslams, sakydamas, kad dailininko profesija nėra rimta, vėliau juo didžiavosi, kai lydėdavo į personalines parodas Niujorke, Detroite, Čikagoje, Ohajuje ir kitur. 35 metus R. Laniauskas dirbo antroje pagal dydį Amerikoje atvirukų kompanijoje „American Greetings Corp.“ dailininku („designer/illustrator“), meno koordinatoriumi ir direktoriumi.

1967 m. Balzekas jį pakvietė surengti savo kūrinių parodą Čikagoje, kuri praėjo su dideliu pasisekimu. Nuo to laiko jis dalyvavo amerikiečių parodose ir net du kartus yra dalyvavęs Amerikos Akvarelininkų Sąjungos (American Water Color Society) parodose, į kurias galima patekti tik milžiniškos atrankos būdu. Jo darbų gausu privačiose meno mylėtojų kolekcijose, korporacijose ir muziejuose, vienas įsigytas Lietuvos prezidentūros rūmų.

Rimo Laniausko žmona Irena Druskininkų miesto muziejui perdavė vyro archyvinę asmeninę medžiagą. Padovanotame rinkinyje – vertingi unikalūs jo pieštų atvirukų projektai, susirašinėjimas, atskleidžiantis įdomių detalių apie menininko darbą.

Druskininkų miesto muziejus šiuo projektu nori priminti apie Rimantą Laniauską ne tik kaip Druskininkų bendruomenės narį ir Lietuvos dailininką išeivį, bet ir supažindinti visuomenę su komercinio meno, kurio vienas iš produktų yra sveikinimo atvirukas, specifika, jo sukūrimo etapais.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.

„Kosmonautų gatvė“ Artūro Maksimiliano-Makštučio parodos atidarymas

Birželio 26 dieną 15.00 val. Druskininkų miesto muziejaus galerija (M.K.Čiurlionio g. 37) kviečia į Artūro Makštučio-Maksimiliano skulptūrų parodos „Kosmonautų gatvė“ atidarymą. Paroda veiks iki liepos 17 d.

„Joninių žolynai“ su lektore Reda Vaikšnoriene

Druskininkų miesto muziejus ir Galerija švenčia JONINES! Todėl kviečiame birželio 22 d. 13.00 val. susitikti Galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 37) popietei „Joninių žolynai“ su lektore Reda Vaikšnoriene, supažindinsiančia mus su žolynų paslaptimis ir iš jų gimstančia produkcija.

Reda Vaikšnorienė jau daugiau kaip 12 metų gilina žinias aromaterapijos srityje (augalų kvapiųjų medžiagų  pritaikymas žmogaus sveikatai palaikyti ir stiprinti) bei daugiau kaip 20 metų kaupia patirtį fitoterapijos srityje. Fitoterapija – disciplina, apimanti natūralių augalinės kilmės medžiagų naudojimą gydymui ir sveikatos stiprinimui.

Ilgametė žolininkės patirtis natūralios kosmetikos gamybos ir botaninės parfumerijos srityse bei vaistinių augalų distiliavime leidžia jai realizuoti savo profesionalumą įvairiausiuose praktiniuose ir teoriniuose mokymuose tiek pradedantiems, tiek pažengusiems aromaterapeutams, natūralios kosmetikos gamintojams, distiliuotojams. Kasmet organizuojamos praktinės augalinių ekstraktų stovyklos suburia entuziastus iš Lietuvos ir užsienio atvykti į Druskininkus tobulintis šioje srityje. Plačiau: https://www.facebook.com/GeraPatarle2

Jeigu nesutrukdys lietus, meistrė parodys distiliavimo procesą.

Taigi, sutikime Joninių naktį pasisėmę žinių apie žolynus!

Balandžio 23 d. 16.00 val. Arvydo Kumpio Japonijos fotografijų parodos „Pavasario portretai“ pristatymas Druskininkų miesto muziejaus terasoje (M. K. Čiurlionio g. 59). Paroda veiks iki gegužės 23 d. Druskininkų miesto muziejaus galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 37)

Pavasario personifikacija nėra naujas tropas. Pavasaris – jaunas, šviesus optimizmo nešėjas. Visiems puikiai žinomas ir kitoks pavasaris S. Nėries eilėraštyje – drąsus, bet persmelktas tragizmo. Šioje parodoje tragizmo nėra.

Japonijoje pavasaris prasideda su velnių išvarymo švente Secubun, turinčia daug panašumų su Užgavėnėmis. Secubun įprastai švenčiama vasario 4-5 dienomis ir nuo tos šventės atbundančios gamtos užuominų vis daugiau. Neabejotinai akivaizdžiausia to išraiška yra pavasariniai žiedai. Pradedant slyvomis (ume), kurios savo grožį ir kvapą paskleidžia dar vasario pradžioje ir užbaigiant vyšniomis (sakura). Pastarųjų žiedai, tiesa, kvapo beveik neturi. Užtat atperka vaizdais.

Sakurų žydėjimas yra vienas laukiamiausių metų įvykių, kuriam iš anksto ruoštis padeda nuolatos tikslinamos (dienos tikslumu!) sinoptikų prognozės – kada ir kur sakuros pražys, kada pasieks dalinį ir kada – pilną žydėjimą (mankai). Sulaukus šio momento, gyvenimas ima suktis apie sakuras. Maistas, gėrimai, drabužiai, dainos radijo stotyse – viskas susiję su sakuromis. Palei sakurų alėjas išsirikiuoja gatvės maisto palapinės, po medeliais pradedami rezervuotis ploteliai iškyloms, dar vadinamoms hanami – sakurų žiedų stebėjimu ir gėrėjimosi jais. Hanamis tęsiasi iki nakties, nes sakurų medeliai apšviečiami žibintais – tai tampa yōzakura, naktiniu sakurų stebėjimu.

Būtent žiedai šioje parodoje ir yra pavasario portretai. Portretai įvairiais rakursais, prie skirtingo apšvietimo, tačiau su ta pačia emocija – džiaugsmu, kurį atneša atbudusi gamta. Vis dėlto, žydėjimas turi ir kitą reikšmę.

Žiedai, ypač sakurų, įprastai siejami su laikinumu, trapumu. Pilnai prasiskleidę žiedai išsilaiko iki savaitės, o jei užlyja lietus ar pučia stipresnis vėjas – netrunka ir tiek. Žiedlapiai, ką tik džiuginę akis ant medžių, trumpam virtusių baltais ir rausvais debesimis, nubyra ant žemės, juos pusto vėjas; paupių sakurų žiedlapiai subyra į vandenį ir nudažo sroves. Kaip praeina švytinti jaunystė, taip baigiasi ir žydėjimas. Todėl norint užfiksuoti žydėjimo piką reikia gerai suplanuoti laiką ir lankytinas vietas. Dėl šios priežasties, dauguma parodoje esančių nuotraukų buvo padarytos kovo pabaigoje-balandžio pradžioje Tokijuje, Gifu prefektūroje, Kiote ir kitose Honšiu vietose.

Arvydas Kumpis yra politikos mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas, VDU Azijos studijų centro vyresnysis koordinatorius. Fotografija pradėjo domėtis dar mokyklos laikais, studentiškais metais tapo Vilniaus universiteto studentų fotografijų konkurso laureatu, tačiau tik pastaraisiais metais ėmė pristatyti nuotraukas platesnei publikai. A. Kumpio nuotraukos buvo panaudotos architektūros kataloguose, žiniasklaidos portaluose, leidiniuose ir įvairių renginių metu.

Parodos organizatorius: Druskininkų miesto muziejus

Spalis


Spalio 10 d. (šeštadienį) 16 val. kviečiame į Arvydo Kumpio Japonijos fotografijų parodos ,,(Ne)nostalgiškas ruduo“ atidarymą, Muziejaus galerijoje (M.K. Čiurlionio g. 37).

Rugsėjis


Rugsėjo 17 d. 15.00 val. ir 18 d. 17.00 val., Europos paveldo dienų metu, Druskininkų miesto muziejaus galerija (M.K. Čiurlionio g. 37) nemokamai kviečia į edukacinį užsiėmimą „Druskininkai: praeitis, dabartis, ateitis“ ir skaitmeninių technologijų pagalba senoviniu transportu „išmaniai pasivažinėti“ nuo Druskininkų  įkūrimo išlikusiu autentišku gatvių tinklu bei sužinoti įvairių faktų apie kultūros vertybėmis tapusius kurorto statinius ir kitas įdomybes.

Būtina registracija tel. nr. 831358007

Rugpjūtis


Kviečiame į Sauliaus Rudziko paveikslų ir piešinių parodos „Atsakymas rudenio vieversiui“ atidarymą, kuris įvyks 2020 m. rugpjūčio 19 d. 17 val. Druskininkų miesto muziejaus galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 37).

Liepa


Liepos 21 d. 17.30 val. Evelinos Jaskelevičiūtės personalinės parodos ,,Simbiozė“ atidarymas. Maloniai laukiame Muziejaus galerijoje ( M. K. Čiurlionio g. 37).


Muziejaus galerija kviečia į protmūšį, skirtą Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai paminėti.

Skubėkite registruotis: Facebook paskyroje, telefonu +370 313 58007 arba el. paštu muziejus@druskininkai.lt

Birželis


Paroda, pristatanti trijų Leipcigo aplinkos sujungtų kompozitorių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Claros Schumann ir Edvardo Griego kelionių maršrutus ir kasdienybę, jau šį šeštadienį (birželio 20 d.) 15.00 val. lauks parodos atidaryme. Atidarymą lydės meninė programa ,,Štai Čiurlionis“.

Processed with VSCO with b1 preset

Kovas


Kviečiame mažuosius miesto gyventojus kovo 5 – 6 dienomis į Druskininkų miesto muziejaus galeriją (M. K. Čiurlionio g. 37), kurios Išmaniojoje klasėje vyks nemokama edukacinė programa Kovo 11 – osios tema ir vėjo malūnėlių dirbtuvės.

Užsiėmimų laikai: 10 val., 14 val., 16 val.

Registracija tel. (8-313) 51024

VasarisKviečiame dalyvauti Muziejaus galerijos atidarymo renginyje vasario 6 d. 15.00 val.