Ikonų paroda „Sugrįžusios“ iš Andrejaus Balyko kolekcijos


Kviečiame aplankyti ikonų parodą „Sugrįžusios“ iš Andrejaus Balyko kolekcijos (M. K. Čiurlionio g. 59, Druskininkų miesto muziejus).

Vilnietis kolekcininkas Andrejus Balyko ikonas renka daugiau nei keturiasdešimt metų. Pirmenybę jis teikia elitiniams, aukščiausios meninės kokybės pavyzdžiams, ypač žavisi šiuo laikotarpiu išpopuliarėjusia kruopščia ir detalia miniatiūrine tapyba. A. Balyko kolekcijoje sukaupta apie 300 retų ir vertingų ikonų.

Dauguma ikonų sukurtos XVIII a. – XX a. pradžioje. Jos nutapytos įvairiuose ikonų tapybos centruose: Maskvoje, Peterburge, Kostromoje, Tverėje, Vologdoje, Pavolgyje, Šiaurės Rusijoje, Cholujuje, Vetkoje ir kt. Ypač daug A. Balyko kolekcijos ikonų yra sukurta Jaroslavlyje, Paleche ir Msteroje – ikonų tapybos centruose, garsėjusiuose smulkia ir detalia ikonų tapybos maniera.

Nuo XVII a. ikonas tapo įprasta puošti brangiais aptaisais. Tai paskatino aptaisų meno vystymąsi. Visą ikonos paviršių uždengiantis aptaisas, detaliai atkartojantis tapytos ikonos kompoziciją, tapo lyg antra, tik metalinė, ant tapytosios uždedama ikona. Balyko kolekcijoje galima pamatyti puikių įvairiausios stilistikos aptaisų.

Dar viena pagarbos ikonoms apraiška buvo puošnių kiotų (įstiklintų spintelių) gamyba. Kiotų dirbtuvės buvo prie kiekvieno didesnio ikonų tapybos centro. Kiotai buvo puošiami pjaustinėjimu, inkrustavimu, medžio drožyba. Ypač puošniai atrodė paauksuotos drožybos kiotai. Ne vieną nebenaudojamą kiotą A. Balyko įsigijo tuščią, jį restauravo ir pritaikė savo kolekcijos ikonoms.