Mstislavo Dobužinskio eskizų Antonino Dvoržako operai „Undinė“ paroda

Nuo gegužės 18 dienos iki birželio 25 dienos eksponuojama Mstislavo Dobužinskio eskizų Antonino Dvoržako operai „Undinė“ paroda iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių. Paroda – Druskininkų miesto muziejaus projekto „Druskininkų šaltinių undinei – 180! XIX a. kurorto žurnalo sumanytojai ir bendraautoriai – vieno eksponato sukaktuvės ir sutiktuvės“ dalis.
Projekto partneris Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė

Idėja surengti šią parodą gimė pasitinkant žurnalo „Druskininkų šaltinių undinė“ 180 metų sukaktį. XIX a. kurorto statytojai ir propaguotojai Druskininkų reklamai pasirinko būtent undinės, mitologinės romantinės būtybės, garsėjančiomis savo antgamtinėmis galiomis, personažą. Tuomet leidinio sumanytojas, leidėjas ir bendraautorius Druskininkų gydytojas Ksaveras Volfgangas (1808–1864) nuoširdžiai tikėjo, kad žurnalo turinys padės sveikti ne tik kūnu, bet ir dvasia. Galbūt net atitrauks nuo pasaulio banalybių ir formuos naują, išsilavinusią, mylinčią savo šalį, gerbiančią jos praeitį, papročius kilnią išskirtinę Druskininkų publiką. Tą rodo „Undinės“ leidinio moto, išspausdintas jos tituliniame puslapyje: „Visa žmonių giminė prašė Dievo vienintelio – šviesos“. 1844–1846 metais leistas žurnalas nebuvo iliustruotas, tad norėjosi šios mitologinės būtybės vaizdais skirti dėmesį ne tik anuomet leisto žurnalo turiniui, bet atiduoti duoklę ir pačiai Undinei – jos atvaizdui Lietuvos mene. Šiam užmanymui realizuoti buvo pasitelktas įžymaus Lietuvos scenografo, dailininko Mstislavo Dobužinskio kūrybinis palikimas, saugomas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Šioje parodoje eksponuojami Mstislavo Dobužinskio eskizai Antonino Dvoržako operai „Undinė“ pirmam Lietuvoje pastatymui 1937 metais. Tada ją Kauno Valstybės teatre pastatė kartu su dailininku M. Dobužinskiu dirigentas Juozas Tallat-Kelpša ir režisierius Petras Oleka. Libretą į lietuvių kalbą išvertė poetas Kazys Binkis.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomą Dobužinskio darbų rinkinį sudaro daugiau nei tūkstantis vienetų – tai vertingiausias scenografijos eskizų rinkinys muziejuje ir didžiausia šio dailininko teatro dailės kūrinių kolekcija Lietuvoje, kuri 2009 m. pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentiniu paveldu ir įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Joje sukaupti reikšmingiausi ir brandžiausi Lietuvos teatrui sukurti dailininko darbai.